Edukacja ekologiczna - wycieczki ekologiczne
 
 
WYCIECZKA SZKOLENIOWA UCZNIÓW ZSP DUKLA

W ramach realizacji Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży "ZDROWO JEM - ZDROWO ŻYJĘ" Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy zorganizowała dwudniową wycieczkę z programem ekologicznym m.in. dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dukli.
Dzieci odwiedziły Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Zachwycały się ogrodem botanicznym (w szczególności arboretum), zegarem słonecznym oraz eksponatami ssaków, ptaków i owadów zgromadzonymi w izbie przyrodniczo-leśnej. W tym samym dniu zwiedziły również Pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne w Chwałowicach CDR Radom. Podczas lekcji w terenie uczniowie tak byli zafascynowani, że nie zauważali błota i wchodzili za prowadzącym wykład panem Markiem Krzysztoporskim wszędzie, gdzie ciekawe rośliny miał do pokazania. Do obory wchodzili ubrani jak na salę chirurgiczną nie ze względu na siebie, lecz dla bezpieczeństwa zwierząt. Sernik z ekologicznego mleka smakował wyśmienicie. Odbyło się także merytorycznie doskonałe szkolenie połączone z degustacją pysznych soków "bio". Nocleg w Iłży był wygodny, ale krótki z powodu rozmów integracyjnych do późnych godzin nocnych.
Cały drugi dzień uczniowie spędzili w JuraParku w Bałtowie. Zwiedzili Zwierzyniec Bałtowski: górny będący ostoją dzikiej zwierzyny. Podobało się im przede wszystkim dlatego, że zwierzęta(np.lamy, muflony, alpaki i inne rzadkie gatunki) żyją prawie jak na wolności, natomiast  dolny zachwycał egzotycznym ptactwem, szopami, skunksami z którymi dzieci bezskutecznie usiłowały się zaprzyjaźnić. Wniosków co do konieczności dbania o środowisko dostarczyła ścieżka edukacyjna JuraParku obrazująca 500 mln lat historii Ziemi i lekcja muzealna. Rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów pozostaną na zawsze w
 dziecięcej pamięci. Na koniec szaleństwo na placu zabaw, aż trudno było odjechać. Jakby tego było za mało przez dwa dni wszyscy uczestnicy wycieczki jedli ekologiczną żywność, słodycze i pili bio-soki.
Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń, dużo wiedzy o rolnictwie i żywności ekologicznej oraz zagrożeniach dla środowiska i ludzi jakie niesie ze
 sobą modyfikowanie genetyczne, była doskonałą lekcją propagującą działania ekologiczne. Uczniowie klasy Vb SP w Dukli wraz z opiekunami serdecznie dziękują organizatorom i sponsorom: Związkowi Stowarzyszeń "PIRE" w Świlczy, Zakładowi Mięsnemu "Jasiołka" w Dukli, Burmistrzowi Gminy Dukla i Stowarzyszeniu Producentów Żywności Ekologicznej EKO Dar w Świlczy.

 Opracowała: Maria Dudzik.




Wizyta w nadleśnictwie Marcule
 


Samodzielna praca badawcza nad preparatami przyrodniczymi


Pan leśniczy opowiada o drzewach i amonitach w Puszczy Iłżeckiej
 


Zapoznanie z planem Centrum Edukacji Ekologicznej w Marculach
 


Nad stawem w Arboretum w Marculach
 


Spotkanie z prawdziwym zegarem słonecznym
 


Nauka rozróżniania rzadkich roślin występujących w Puszczy Iłżeckiej
 


Plan gospodarstwa w Chwałowicach
 


Pan Marek Krzysztoforski przedstawia poglądowo zalety soku ekologicznego
 


Lekcja żywej biologii
 


Warto znać zasady produkcji ekologicznej
 


Wymogi higieny muszą być bezwzględnie przestrzegane
 


W takim młynie oddziela się mąkę z pełnego przemiału
 


Sprawdzanie w praktyce ilości cukru w popularnych napojach
 


Domowy sernik z ekologicznego sera i ekologiczne soki owocowe
 


Przed rozpoczęciem zwiedzania Parku Jurajskiego w Bałtowie
 


Wyjazd na zwiedzanie ZwierzyńcaGórnego
 


Przewodnik zaprasza na wyprawę w przeszłość
 


Często posilano się ekologicznymi wędlinami firmy „Jasiołka” z Dukli
 


Ślady dinozaurów na kamieniach
 


Kolejny gatunek dinozaura
 


Na zakończenie osada pierwotnych ludzi